Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG v době kojení 20.11.2018 11:58:01
Dobrý den.precitala som si dotazy na tému kojenie a RTG - s výsledkom že kojenie nie je kontraindikacia RTG vyšetrenia.mozete mi to prosím objasniť podrobnejšie tak aby argumenty obstáli aj pred odborníkom? Na SR je v zákone uvádzané že kojaca žena nesmie vstupovať do kontrolovaného pásma...teda v praxi napr.drzat svoje dieťa pri snimkovani.ako teda argumentovať (podotýkam odborníkovi) že smie byť prítomná v RTG vysetrovni? Že je bezpredmetné ju vykazovať z kontrolovaného pasma?uvítala by som mozno aj nejaké čísla vzhľadom na dávku prípadne porovnanie s prirodzeným oziarenim z prírodných zdrojov.velmi vám dakujem
(Vložil(a): Tereza )
Dobrý den,

Atomový zákon (AZ) rozlišuje 2 situace:

1) Kojící žena pracuje a je radiační pracovník: platí § 64 odst. 4: "držitel povolení, na jehož pracovišti pracuje kojící žena, je povinen upravit podmínky její práce k omezení ozáření kojence a přeřadit ji z práce v KP pracoviště s otevřeným radionuklidovým zdrojem."

2) Kojící žena je pacientka: AZ nespecifikuje žádné omezení, nechává rozhodnutí na aplikujícím odborníkovi. AZ nezakazuje paušálně ani poskytování pomoci osobám podstupujícím lékařské ozáření. Důvodem je to, že pokud nejsou překročena v § 64 odst. 1 uvedená omezení takového ozáření, tzv. dávková optimalizační mez (5 mSv), a jsou splněny uvedené podmínky pro tuto činnost, není důvod ženě (která kojí) zakazovat poskytovat pomoci při lékařském ozáření svého dítěte.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)