Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Re: Otázky k dávkám ionizujícího záření 23.10.2019 14:45:53
Dobry den, nechapu Vasi odpoved, pan potvrzuje 59microSv ale neuvadi za jakou dobu, nejspise za hodinu a to kontaktne, z 20cm uz nic nenameri. Muj kaminek ma kontaktne 400microSv/h a z metru 50microSv/h. Ozareni klesa ze ctverce vzdalenosti, ovsem zdroj neni bodovy, nelze jednoduse spocitat. Take nelze rici, jak citlivy byl pristroj. Ale i tak, kontaktne muj sviti 8x vice a za den presahnu rocni limit. Kdybych mel kaminek co sviti 8x mene kontaktne, tak z metru bude svitit 16x mene. Tudiz pan dosahne rocniho limitu nikoli za 1 den jako ja ale za 16 dnu, a to oznacujete za maly vliv.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

pokud si pozorně přečtete předchozí odpověď (ke kamínku s příkonem 59 mikroSv/h v kontaktu), zjistíte, že jsme vycházeli ze situace, kdy bude kámen pouze vystaven a kontakt s ním bude jen příležitostný (nepředpokládá se dlouhodobý kontakt). Pak bude dávka opravdu nízká.
Jak píšete, zákon poklesu se čtvercem vzdálenosti lze použít pouze pro bodový zdroj (tedy kdy je rozměr zdroje naprosto zanedbatelný, oproti vzdálenosti ve které je měřen). Bohužel neznáme rozměry Vašeho kamínku, měřidlo, kterým jste prováděl měření (zda je měřidlo správně kalibrováno, případně metrologicky ověřeno), a hlavně v jaké veličině měříte (příkon prostorového dávkového ekvivalentu, příkon fotonového dávkového ekvivalentu, atd.). Bez těchto informací nelze uvedené případy porovnávat, ani vyvozovat další závěry.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)