Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky k ochranným pomůckám 19.01.2020 18:46:41
Dobrý den, pracuju přes rok ve stomatologické ordinaci,kde denně dělám cca 15 a více OPG snímku..přístroj je NewTom Giano,kde máme pravidelné kontroly na sílu záření i stav přístroje..přístroj se nachází v místnosti vedle ordinace,kde máme kuchyňku,je hned na zdi v úrovni dveří..při rentgenování jdu vždy do ordinace,která je místnost před..je to určitě nejméně 2,5m a dál,občas jdu i úplně ven ještě z ordinace..někdy se ale naskytne případ,že potřebují koukat zda např.dite stojí a nehýbe se,tak jdu trosku blíž,abych ho viděla,ale řekla bych že i tak to je tak 2m...při ozařování je i zubařka u křesla,tj.jrste trochu blíže než já..zase si říkám,že při instalaci či kontroly záření,kdy vše vždy bylo shledáno v pořádku a podle norem,by tyto kontroly neprošly..chci se i zeptat po dorentgevani a následně pouštění pacienta,zda je možnost ozáření v té místnosti ze vzduchu, či když je rentgen přímo v kuchyňce s jídlem,tak její příp.ozareni potravin.?když se tedy snažím dodržovat odstup nejméně 2m,je možnost nějakého rizika,či je to v pořádku?nerada bych byla denně xkrat přímo ozařována a ani nechci myslet na dopad xkrat denniho ozařování po roce..moc děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

každý rtg přístroj musí "projít" zkouškou při instalaci a poté pravidelnými zkouškami dlouhodobé stability. Měří se, kromě jiného, tzv. neužitečné záření a to v místech, kde stojíte při ovládání. Žádné "zbytkové záření" v místnosti nezůstává a žádné předměty, ani potraviny nemohou být radioaktivní. Nemějte obavy.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)