Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Stavba sruboveho domu z finske borovice 31.10.2007 12:03:34
Dobry den , nemusime mit obavy z toho , ze drevo z ktereho si chceme nechat postavit srubovy dum bude radioaktivni ci jinak kontaminovane v dusledku Cernobylske havarie , kdyz uzemi Finska bylo zasazeno vlnou , ktera mela udajne silne kontaminovat zdejsi lokalitu . Nechceme si totiz poridit " dreveny " Cernobyl . Od dodavatelu techto domu asi nemuzeme cekat objektivni a nezaujate informace . Z tohoto duvodu se proto s velkou duverou obracime na Vas . Predem dekujeme za ochotu a vyrizeni .

S pozdravem Faktor


(Vložil(a): Jaroslav Faktor)
Jako vše okolo nás, i dřevo je radioaktivní. Jeho radioaktivita je původu jak přírodního, tak je důsledkem lidské činnosti, zejména pak zkoušek jaderných zbraní v 50. a 60. letech a havárie černobylské jaderné elektrárny v roce 1986. Kromě dřev pocházejících z bezprostřední blízkosti Černobylu nelze očekávat nějaké extrémní hodnoty, které by mohly ohrozit zdraví obyvatel bydlících v domě zhotoveného z tohoto dřeva. Z možných umělých kontaminantů je nejzávažnějším Cesium 137. Průzkum provedený před několika lety ukázal, že radioaktivita dřeva je značně druhově a místně proměnná, ale obvykle se pohybuje v řádu desítek, ojediněle stovek becqerelů na kilogram. Přitom podle výpočtů by použití dřeva kontaminovaného Cesiem 137 v úrovni stovek Bq/kg vedlo k roční efektivní dávce nepřevyšující jednotky procent přírodního radiačního pozadí, což je zpravidla považováno za zanedbatelné a nevyžadující žádnou regulaci.

Máte-li přesto obavy, požadujte od dodavatele výsledky gamaspektrometrického měření obsahu Cesia 137 v dodávaném dřevě. Případně si můžete takové měření sám objednat. Měření poskytuje řada firem nebo institucí, např. Státní ústav radiační ochrany, jako náš resortní výzkumný ústav, provádí taková měření, včetně vydání certifikátu o výsledcích.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)