Konference
Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.
Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.
Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.
(Vložil(a): Anonym)
Pozitronová emisní tomografie (PET) je diagnostická metoda umožňující trojrozměrně zobrazit v celém lidském těle distribuci nitrožilně podaného radionuklidu (radiofarmaka). Pro vyšetření se používají radioaktivní látky s velmi krátkým poločasem přeměny – (18F má poločas přeměny 109 minut). Tyto látky se samovolně rozpadají a navíc se vylučují z těla zejména močí. Rychlost vylučování je možné urychlit zvýšeným příjmem tekutin v době po vyšetření. V každém případě se však látka vyloučí z organismu během jednoho dne (24 hodin). Záření, které použitý radionuklid emituje, je velmi slabé a jeho intenzita rychle klesá se vzdáleností od pacienta. Pro styk s cizími lidmi není potřeba přijímat žádná konkrétní opatření, v rámci rodiny je však třeba minimálně po dobu prvního dne po vyšetření dbát na zvýšenou hygienu a preventivně omezit blízké osobní kontakty především s dětmi a těhotnými ženami. Pro zvýšení diagnostické informace se toto vyšetření někdy kombinuje s CT vyšetřením (PET/CT). Po něm však žádné záření v těle nezůstává.
Pro Vás ani pro Vašeho pejska neznamená tedy vyšetření Vašeho manžela významné riziko. Dá se srovnat např. s běžným rentgenovým snímkem a je mnohem menší než ozáření z přírodního pozadí, kterému jsme trvale a všude vystaveni. Množství radioaktivní látky na povlečení a jiných předmětech bude již další den zcela nepatrné a žádné riziko nepředstavuje. Ale doporučujeme ložní prádlo z běžných hygienických důvodů vyprat.
(Za SÚJB: Sekce jaderné bezpečnosti)
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt