Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Radon ve vodě a geologickém podlozi na Plzeňsku 15.10.2021 19:29:36
Děkuji za odpověď, Ale neptala jsem se jiz na vodu, ale na podloží jako takove. Je prokázáno, ze se zejména v domech postavených na podloží s vysokym radonovym indexem meri jeho vyksyt v budovách. Měření nabízíte i vy na vašich stránkách po dobu tydne nebo jednoho roku prostřednictvím uvedených kontaktu. Moje druha cast dotazu tedy jiz nebyla na piti vody, ale na to, zda muze byt radon v Plzeňském a Karlovarském kraji hlavní příčinou nepříznivé situace ve vyskytu karcinomů, kde je situace nejhorší v ČR. A to jako takové, nejen ve stavbách, kde se měřením nameri radon. Oba kraje maji společně totéž- podloží. Četla jsem vsechna mozna dostupná prohlášení lekaru, kteří "neznají " příčinu. Uvadi právě piti vody , radon v podloží, stavby s obsahem azbestu a samozřejmě životní styl lidi. Ale ten je v jinych krajich mnohem horší z dostupných dat.samozřejmě potom člověka napadne to, co téměř jinde neni-radon v podloží. Zajima mne to,zda to muze byt hlavni příčina nebo je to rizikový faktor pouze do určite miry.Chtela bych abych ja i moje deti zily v prostředí kde nam nemuze hrozit riziko vzniku vážných onemocnění.Myslim, ze právě SUJB dokáže toto velmi dobře vyhodnotit.
Dekuji jeste jednou
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Bohužel SÚJB nesleduje výskyt onemocnění a počty rakovin v ČR. Nemůžeme Vám tak požadovanou informaci poskytnout.

Obecně lze konstatovat, že dlouhodobé zdravotní účinky radonu a jeho dceřiných produktů jsou doloženy významnými epidemiologickými studiemi. Dle Mezinárodní zdravotnické organizace (WHO), Vědeckého výboru OSN pro účinky atomového záření UNSCEAR a dalších institucí je radon v pořadí druhým rizikovým faktorem po kouření, který může přispívat ke vzniku rakoviny plic. Přitom kombinace kouření a vysokého ozáření z radonu představuje pro jednotlivce podstatně vyšší riziko rakoviny plic než každý z těchto faktorů zvlášť.
V souvislosti s účinkem radonu nebyla prokázáno jiné onemocnění než rakovina plic.
Česká republika (dále jen "ČR") patří díky svému specifickému geologickému podloží k zemím s vyšší mírou ozáření z tohoto zdroje ve světě. Rizikovou situací je dlouhodobý pobyt v budovách se zvýšenou objemovou aktivitou radonu, kterými mohou být domácnosti, školy, pracoviště apod. a které nejsou dostatečně chráněny proti pronikání radonu z podloží. Podle posledních odhadů Státního ústavu radiační ochrany v.v.i., je radonem nadměrně zatíženo více než 4,5 % bytového fondu v České republice.
V ČR jsou v legislativě vymezeny oblasti se zvýšeným rizikem z radonu, a to jmenovitě jednotlivé obce, a explicitně jsou stanoveny povinnosti pro provozovatele pracoviště v podzemním nebo prvním nadzemním podlaží budovy, která jsou na území těchto obcí umístěna. Na těchto územích je pravděpodobnost překročení referenční úrovně stanovené pro radon vyšší než 30 %.

Seznam těchto obcí naleznete zde:
https://www.radonovyprogram.cz/pracoviste/assets/files/seznam-obci-radon-pracoviste-priloha-c.25.pdf
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)