Konference
Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.
Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.
Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.
mám dotaz, zda-li může zaměstnavatel zrušit kontrolované pásmo a ponechat pouze sledované pásmo a následně tím pádem zrušit pracovníkům zařazení do kategorie A. Jedná se o traumatologický operační sál s RTG přístrojem a skiaskopii peroperačně.
Děkuji za odpověď,
s pozdravem
MUDr. Roman Hasara
(Vložil(a): anonym)
Dobrý den,
zařazení radiačních pracovníků se určuje podle toho, zda-li pracovník vykonává práci v kontrolovaném či sledovaném pásmu. Kontrolované pásmo se stanovuje na pracovišti se zdrojem ionizujícího záření, kde lze předpokládat, že by efektivní dávka mohla být vyšší než 6mSv ročně nebo by ekvivalentní dávka mohla být vyšší než tři desetiny limitu pro radiačního pracovníka pro kůži anebo končetiny nebo 15 mSv pro oční čočku.
Při každém uvedení nového generátoru záření do provozu je držitel povolení povinen zajistit Přejímací zkoušku, jejíž součástí je také měření rozptýleného záření. Součástí pro povolení k nakládání se zdrojem ionizujícího záření je také dokumentace, kterou je držitel povolení povinen vypracovat. V rámci této dokumentace jsou také vypracovány popisy vymezení sledovaných pásem, popř. kontrolovaných pásem, kde je popsáno jak bude se zdrojem nakládáno, včetně schématického plánu, doplněný informacemi o stínění, ochranných zařízeních a vybavení pracovních míst. Dalším nezbytným dokumentem pro nakládání se zdrojem ionizujícího záření jsou Postupy optimalizace radiační ochrany (dle § 7 vyhlášky č. 422/2016 Sb. o radiační ochraně a zabezpečení radionuklidového zdroje a § 66 zákona č. 263/2016 Atomového zákona). Součástí tohoto dokumentu je uvedena optimalizace radiační ochrany pracovníků, kde je vypočítaná radiační zátěž v pracovních místech s ohledem na výsledky měření rozptýleného záření, celkový předpoklad výkonů v roce a používané ochranné prostředky. Z toho pak držitel povolení vychází pro vymezení sledovaného či kontrolovaného pásma a zařazení jednotlivých radiačních pracovníků do kategorie.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt