Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Sbírka minerálů 22.09.2023 14:14:00
Dobrý den, v týdnu jsem psala dotaz ohledně sbírky po tchánovi. Půjčila jsem si od známého dozimetr a zkusila změřit záření vycházející z kamene. Ten smolinec je téměř placaty a v jednom místě jsem v kontaktu naměřila 10 mikroSv/h ale překvapilo mě že když vzorek otočím a měřím kontaktně o kousek jinde (ze spod )tak je to třeba jen 2 mikroSv/hod. Je to možné že to může být na jiné straně o tolik slabší? Torbenit měl mistyt přes plastovou krabičku ve které je uložený 2 mikroSv/hod. Vzorky jsem měřila venku na plastovém stole asi metr nad zemí a různě je natáčela. Pak jsem zkoušela měřit samotné záření v domě a tam se pohybovalo v rozmezí od 0,12 do 0,6.mikro Sv/ hod.Je reálné že to muze takto kolísat? Vzorky byly uzavřeny průhledné plastové krabičce, která byla v další průhledné plastové krabičce ve skleněné vitríně. Chci se zeptat jestli je vůbec nějaká směrnice, která limituje záření ze vzorků prodávaných v muzeu? Tam to bylo zakoupeno, tak jen doufám, že prodejce alespoň trochu ověřoval jak moc je to radioaktivní a škodlivé. A u vzorků byl ještě brochantit a aurichalcit s několika acháty a jaspisy... mám raději všechny kameny zlikvidovat? A kde? Děkuji za odpověď
(Vložil(a): anonym)
Dobrý den,

žádná směrnice, která by regulovala množství záření přírodních minerálů a nerostů neexistuje, Vámi uvedené naměřené hodnoty smolince (správně zvaný uraninit) odpovídají vzorkům, které můžete běžně v přírodě najít (ovšem dají se najít i vzorky s výrazně vyšším dávkovým příkonem). Pro sběratele těchto nerostů se doporučuje využít ochranu vzdáleností, která je u záření gama velice efektivní. Další způsob ochrany před zářením gama je čas, to znamená snížit dobu, kterou u zdroje strávíte. Pokud budou kameny uschované ve vitríně a nebudete je mít například postavené vedle postele, dávka, kterou obdržíte je zanedbatelná v porovnáním s průměrnou dávkou na obyvatele ČR za rok (přibližně 3,4 mSv). Pokud Vás ani tyto argumenty nepřesvědčily a stále se kamenů chcete zbavit, můžete je donést na nějaké z regionálních center SÚJB nebo SÚRO, kde si od Vás minerály převezou pracovníci center.

Co se týče kolísání naměřených hodnot u Vás v domě, to může být způsobeno mnoha faktory např.: druh přístroje, použité stavební materiály, lokalita, ve které se dům nachází nebo přítomnost podsklepení budovy. Tyto faktory mají vliv na množství radonu v domě, který převážně způsobuje zvýšený dávkový příkon v budově, v porovnání s venkovním prostředím.


(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)