Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

odraz RTG paprsků od ochranné pomůcky 16.07.2024 08:09:44
Dobrý den, beru na vědomí fakt, že se ochranné pomůcky přestávají používat i důvody, proč tomu tak je. Přesto mě zajímá, zda je pravda, že jejich použití může být dokonce kontraproduktivní ve smyslu, že pokud svazek záření přichází zezadu, od zástěry se odrazí a projde tak tělem dvakrát?
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

toto pravda není. Množství a energie odraženého záření od ochranných pomůcek v rentgenové diagnostice jsou zcela zanedbatelné, a tak míru pacientova vlastně nijak neovlivňuje. Argument proti používání ochranných zástěr postavený na odraženém záření ze zástěry by se proto neměl používat - je v rozporu s fyzikální podstatou chování záření.
Neexistuje důvod, proč by se i podle původního přístupu, kdy se pacientům ochranné pomůcky přikládaly, zástěra umísťovala tak, aby na ni dopadal svazek zezadu po průchodu pacientem. To znamená, že jediné záření, které mohlo jako odražené od zástěry přijít v potaz je už podruhé odražené. Takové záření už absolvovalo částečný průchod tělem pacienta, zpětný rozptyl a opětovný průchod částí pacientova těla. Při každé této fázi ztratilo významnou většinu svého aktuálního množství, takže po dalším případném zpětném rozptylu v zástěře z něho prakticky nic nezbude.

Diskuze o tomto fenoménu proto pouze zbytečně odvádí pozornost od opravdových důvodů upuštění od ochranných pomůcek a vytváří informační šum.
Proto prosíme, pokud komunikujete s aplikujícími odborníky nebo s pacienty o této změně v používání ochranných pomůcek, argumentujte zejména znehodnocením digitálního obrazu při pomůcce umístěné v primárním svazku, zvýšením dávky při překrytí senzorů expoziční automatiky a zbytečným infekčním rizikem – jak je to uvedeno na stránkách Ministerstva zdravotnictví Ochranné pomůcky v radiodiagnostice – Ministerstvo zdravotnictví (gov.cz) a na našem webu Při rentgenování již není potřeba používat ochranné stínící prostředky pro pacienty - Lékařské ozáření - Radiační ochrana - Úvod - SÚJB (gov.cz).

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)