Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky ke zdrojům ionizujícího záření 21.07.2024 22:07:51
Dobrý den, mám jít na pracovní exkurzi do firmy, která sváří nerez.Z doslechu vím, že tam používají spektrometr na chemické složení kovů.Spektrometr myslím funguje na principu RTG.Měla bych se na tu exkurzy nějak zvlášť připravit?Myslím, že pracovníci tam nemají žádné extra opatření.Předpokládám,že v době exkurze nebudu přímo u spektrometru.Ale kdyby náhodou chci být připravená.Dále jsem se chtěla zeptat zda věci v místnosti se spektrometrem mohou být ozářeny, např.nerezový díl (mohu si díl po kontrole spektrometrem vzít do ruky a prohlédnout?) Nebo prach? (Aby nedošlo např.k vdechnutí nečeho radioaktivního).Myslím,že při výstupu z dílny nemají žádny kontrolní přístroj, mohu po exkurzy hned zpět k malým dětem? Druhý dotaz mě napadl až při projití dotazú zde. Dost lidí řeší radioaktivitu z hornin a my máme doma, také dost kamínků od vzácných nerostů typu achát, obsidián, křištál, azurit, malachyt, růženín apod.syn si je dost kupoval na rúzných akcích a i si s nima hrál.Má je ve skleněné a plechové krabičce ve skříni v pokojíčku,měla bych je dát pryč? Také máme v kuchyni na parapetě pomalované kamínky zvenku ať už oblázky co byly koupeny k bazénu nebo prostě zvenku co jsme našli,to je také špatné?Nevím ani co je to přímo za kameny ale nejsou velký.Děkuji
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

nebezpečí při využívání RTG záření hrozí pouze v případě, že se částí těla dostanete do svazku záření, to znamená mezi zdroj RTG a ozařovaný předmět. V případě Vámi uváděného přístoroje nejspíše nic takového nehrozí. Ozářený materiál, který projde spektrometrem, taktéž nepředstavuje žádnou hrozbu - přístroje pracují s energiemi záření, které nezpůsobují aktivaci předmětů. Vzorky, okolní vybavení, prach, atd. se tedy nestávají radioaktivními.

Vyjmenované minerály zpravidla nevykazují zvýšenou přírodní radioaktivitu. Tu lze očekávat pouze v případě hornin s vyšším obsahem uranu, v našich končinách se nejčastěji jedná o uraninit (smolinec). Uraninit se na našem území sice vyskytuje, je však nutné znát přesné místa výskytu a jeho vzhled. I tak je ale jeho nalezení značně obtížné. Ve vašem případě se ale jedná o naprosto běžně se vyskytující nerosty u kterých Vám, ani vašim dětem nehrozí žádné nebezpeční. Rozhodně tedy nemusíte mít obavy.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)