Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Inspekce SÚJB 07.11.2024 08:48:19
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně Radiologických rozborů studní.

Jak často se provádí radiologické rozbory u veřejných studní? Je potřeba každý rok provádět rozbor na objemovou aktivitu Rn-222,objemovou aktivitu alfa a aktivitu beta? Nebo postačí při prvním rozhoru objemová aktivita Rn-222, celková objemová aktivita alfa a aktivita beta, a následující rok už pouze objemová aktivita Rn-222?

Dále jsem Vás chtěla poprosit, jak je to v případě pokud by se jednalo o zásobování pitnou vodou ze studně, pro individuální domácnost.

Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem
Milfaitová





(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

pokud jde o studny využívané jako zdroje pitné vody k veřejnému zásobování, pak se na dodavatele vody z těchto zdrojů vztahuje zákon č. 263/2016 Sb., atomový zákon, a vyhláška č. 422/2016 Sb. (vyhláška), kteté stanovují požadavky na kvalitu pitné vody (určené pro veřejnou potřebu a pocházející z podzemního zdroje). K jejich povinnostem patří např. zajistit systematické měření a hodnocení obsahu přírodních radionuklidů ve vodě a další povinnosti stanovené v § 100 odst. 2 atomového zákona.

K vašemu dotazu na rozsah a četnost měření uvádíme, že měření obsahu přírodních radionuklidů v pitné vodě se provádí tzv. základním rozborem pitné vody, který zahrnuje měření objemové aktivity radonu a celkové objemové aktivity alfa a beta, při překročení vyšetřovacích úrovní pro celkovou objemovou aktivitu alfa a beta se pak dále ještě provádí doplňující rozbor dle přílohy č. 27 vyhlášky, na základě kterého se vypočte indikativní dávka pro posouzení stanovené referenční úrovně. Četnost měření je stanovena podle denního objemu dodávané vody, obvykle 1x ročně. Pokud po dobu 5 po sobě jdoucích let nebyly překročeny stanovené ukazatele radiologických vlastností vody, nemusí být v případě, že v daném vodovodu nedochází k cílené úpravě vody za účelem snížení obsahu radionuklidů (tj. odstranění radonu anebo uranu), systematické měření a hodnocení obsahu přírodních radionuklidů ve vodě již dále prováděno do doby, než dojde ke změnám důležitým z hlediska radiační ochrany, je však třeba splnit stanovené podmínky jako např. pětiletou řadu měření, nelze od měření vody upustit jen na základě měření po jednom roce..

Uvedené povinnosti se nevztahují na individuální zásobování a nevztahují se ani na vodu pocházející výhradně jen z povrchových zdrojů. SÚJB doporučuje se i v případě individuálníjho zásobování vodou, pro účely využití vody pro pitné účely, řídit pravidly stanovenými pro pitnou vodu k veřejnému zásobování.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)