Konference
Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.
Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.
Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,
dle zákona č. 263/2016 Sb., atomového zákona, a souvisejících předpisů o radiační ochraně, je nakládání s radioaktivními látkami, včetně radiojódu, striktně regulováno. Tento zákon stanovuje, že radioaktivní látky mohou být skladovány a aplikovány pouze na pracovištích, která splňují požadavky na radiační ochranu, mají k tomu odpovídající schválení ( resp. povolení) od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a jsou vybavena k zajištění bezpečného nakládání s ionizujícím zářením.
Klíčové podmínky podle atomového zákona:
1. Povolení SÚJB: Pracoviště, které chce nakládat s radioaktivními látkami (např. radiojód), musí získat povolení od SÚJB. To zahrnuje přísné posouzení technických, organizačních a bezpečnostních opatření a vypracování dokumentace pracoviště.
2. Speciální vybavení: Pracoviště musí být vybaveno technologiemi pro bezpečné skladování, manipulaci a aplikaci radioaktivních látek a přístroji pro monitorování pracoviště. Musí být zajištěna nejen ochrana zaměstnanců.
3. Školený personál: činnosti spojené s radioaktivními látkami musí provádět pouze odborně způsobilé osoby s příslušnou kvalifikací a také se zvláštní odbornou způsobilostí tzv. osoby se ZOZ. ZOZ se získá absolvováním odborné přípravy u školících firem a zkouškou na SÚJB, který vydá příslušný doklad (dohlížející osoba, osoba s přímým dohledem nad radiační ochranou) .
4. Izolace a kontrola: Aplikace radiojódu (zejména při léčbě hypertyreózy nebo karcinomu štítné žlázy) vyžaduje kontrolované prostředí. Pacienti často potřebují být izolováni, aby se minimalizovala expozice ostatních osob ionizujícímu záření.
5. Typ pracoviště:
Pracoviště pro aplikaci radiojódu musí být zařazeno do kategorie, která umožňuje nakládání s uzavřenými či otevřenými radionuklidovými zdroji, což vyžaduje specifické technické a organizační podmínky. Tato pracoviště bývají součástí oddělení nukleární medicíny nebo nemocnic s lůžkovou péčí, protože aplikace radiojódu (zejména při terapeutickém využití) často vyžaduje izolaci pacienta kvůli ochraně ostatních osob.
6. Izolace pacientů a dozimetrie:
Léčebná aplikace radiojódu obvykle vyžaduje hospitalizaci, dokud aktivita radiojódu v těle pacienta neklesne pod stanovené limity. To je možné zajistit pouze na pracovištích vybavených izolačními lůžky a kontrolními mechanismy.
7. Splnění uvolňovacích úrovní (UÚ)- při uvolňování radioaktivních látek do veřejné kanalizace musí být splněny UÚ dle §104 vyhlášky č. 422 Sb., V případě radiojódu se jedná o pracoviště, které mají k dispozici jímky.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt