Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

RTG a CT u dětí 30.12.2024 23:21:47
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, dcera byla na rentgenu hlavy - asi 2 snímky jako 8-měsíční (kvůli pádu na hlavu) a 1 x rentgen břicha jako 16-měsíční (kvůli podezření ze spolknutí cizího tělesa), asi bez překrytí gonád. A teď, jak 22-měsíční ji čeká rentgen kyčlí kvůli vrozené dysplázii, nevím kolik snímků, ani zda bude možné gonády překrýt.

Zároveň jsem jako těhotná s dcerou (do 10 dnů od oplodnění - splynutí pohlavních buněk) absolvovala 1 vnitrostátní 2,5hodinový let v rámci USA a let z USA do Evropy (do 10 hodin), s tím, že předtím jsme vzlétli a do 2 hodin se vrátili kvůli technickým problémům, a pak znovu vzlétli a už normálně doletěli do cíle v Evropě. To se počítá asi jako vnitrostátní let předpokládám.

No a já přemýšlím, jestli si s sebou dcera nese do života už nějakou tu radiační zátěž z toho počátku těhotenství, a to ozáření co za život absolvuje se k tomu připočítává. Četla jsem na vašich stránkách, že do 3 týdnů je embryo nejméně citlivé na ozáření. Myslí se tím prosím, do tří týdnů od oplodnění, co je i nás případ? Znamená to, že si dcera nenese do života z období těhotenství radiační zátěž?

Velmi se obávám všech dalších rentgenových vyšetření a že to může mít negativní dopad na zdraví. A i toho, že možná nebudeme moci překrýt gonády. Nevím jestli bude muset jít za život na rentgen kyčlí vícekrát nebo pokud budou výsledky dobré, tak už ne, to se teprve dozvím. Kolik takových rentgenů bez překrytí gonád je ještě bezpečných prosím?
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,
posílám odpovědi na vaše jednotlivé dotazy.

Dotaz 1/
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dcera byla na rentgenu hlavy - asi 2 snímky jako 8-měsíční (kvůli pádu na hlavu) a 1 x rentgen břicha jako 16-měsíční (kvůli podezření ze spolknutí cizího tělesa), asi bez překrytí gonád. A teď, jak 22-měsíční ji čeká rentgen kyčlí kvůli vrozené dysplázii, nevím kolik snímků, ani zda bude možné gonády překrýt. Velmi se obávám všech dalších rentgenových vyšetření a že to může mít negativní dopad na zdraví. A i toho, že možná nebudeme moci překrýt gonády. Nevím jestli bude muset jít za život na rentgen kyčlí vícekrát nebo pokud budou výsledky dobré, tak už ne, to se teprve dozvím.

Odpověď 1/
Všechna rtg vyšetření byla pro vaši dceru nezbytná, indikovaná (pád na hlavu, spolknutí cizího tělesa, vrozené vykloubení kyčlí). Nemá smysl se zbytečně zabývat dávkou, kterou obdržela a kvůli dysplasii zřejmě ještě obdrží. Přínos vyšetření zcela jistě velmi nízké riziko z ozáření převýší. V dětském věku se taková vyšetření provádějí, není nutné se obávat, že budou mít negativní dopad na zdraví. Lze naopak říci, že jejich neprovedení by mohlo mít dopady na zdraví větší (např. při podezření na spolknutí cizího tělesa).
Co se týká vykrytí gonád, přístup se radikálně změnil - viz stanovisko:
https://sujb.gov.cz/radiacni-ochrana/lekarske-ozareni/pri-rentgenovani-jiz-neni-potreba-pouzivat-ochranne-stinici-prostredky

Dotaz 2/
Zároveň jsem jako těhotná s dcerou (do 10 dnů od oplodnění - splynutí pohlavních buněk) absolvovala 1 vnitrostátní 2,5hodinový let v rámci USA a let z USA do Evropy (do 10 hodin), s tím, že předtím jsme vzlétli a do 2 hodin se vrátili kvůli technickým problémům, a pak znovu vzlétli a už normálně doletěli do cíle v Evropě. To se počítá asi jako vnitrostátní let předpokládám. No a já přemýšlím, jestli si s sebou dcera nese do života už nějakou tu radiační zátěž z toho počátku těhotenství, a to ozáření co za život absolvuje se k tomu připočítává. Četla jsem na vašich stránkách, že do 3 týdnů je embryo nejméně citlivé na ozáření. Myslí se tím prosím, do tří týdnů od oplodnění, co je i nás případ? Znamená to, že si dcera nenese do života z období těhotenství radiační zátěž?
Odpověď 2/
V rámci letu, se uvažují pouze lety ve výšce 8 km, tedy lety „interkontinentální“. Těhotná cestující obdrží dávku z přírodního záření nízkou, miminko kryté v děloze pak ještě několikanásobně nižší. Ano, myslí se zárodek do tří týdnů od oplodnění, takže i proto bych o zdravotních důsledcích radiační zátěže vaší dcery z letu USA-Evropa vůbec neuvažovala.

Dotaz 3/
Kolik takových rentgenů bez překrytí gonád je ještě bezpečných prosím?
Odpověď 3/
Z hlediska radiační ochrany pacienta budou „bezpečná“ všechna rtg vyšetření kyčlí, i bez překrytí gonád (viz stanovisko výše), která budou lékařem indikovaná a přispějí k prevenci následku dysplasie.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)