Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Proč se v energetické koncepci neuvažuje se superbezpečnými JE s HTGR 26.04.2011 11:37:07
Typické pro naši energetiku po uplynulých dvacet let bylo, že neexistovala žádná koncepce. Před rokem byla konečně ustanovena komise, která by měla stanovit energetickou koncepci na příští období. Typické pro naši zemi je fakt, že šéfovat této komisi měl ing. Vladimír Dlouhý, který sám přiznal, že energetice vůbec nerozumí !
Nedávno se vedla taková malá válka o to podle jakého projektu bude stavěna elektrárna Prunéřov II. Navenek se problém stavěl tak, že se jedná o množství exhalací CO2, závislé na účinnosti celé elektrárny. Rozdíly byly celkem malé, ovšem v zásadě šlo o to který projekt vyhraje a kdo dostane provize !
Nicméně je zde šance snížit množství exhalací CO2 nejen o 2-3% o která se handrkovaly ony zainteresované skupiny, ale ten Prunéřov II by nemusel vypouštět vůbec žádný CO2.
Řešením je postavit vedle Prunéřova II malou superbezpečnou jadernou elektrárnu se čtyřmi bloky modulárních vysokoteplotních reaktorů HTGR s kulovými palivovými články o výkonech po 100 MWt.
Chladivem v těchto reaktorech je helium o teplotě až 1100 st. C. Přes tepelné výměníky lze vyrábět vysoce přehřátou páru a tuto spolu s CO2 z kouřových plynů z Prunéřova II využít k výrobě syntetického zemního plynu (Synplyn je směsí CO a H2). Horký synplyn se chladí a získává tím přehřátá pára o 650 st.C a ta vyrábí el. energii v klasické parní elektrárně, která vůbec nekouří s vysokou účinností přes 40%, nízkopotenciální teplo se využije k vytápění. Chladný synplyn lze vést potrubím ku Praze, tam v další elektrárně se na katalyzátoru mění na obyčejný zemní plyn CH4 a přehřátou páru o teplotě 450 st. C, tedy další elektrárna, která nekouří. Zemní plyn se buď využije k plynofikaci, nebo v paroplynovém cyklu bude vyrábět čistou el. energii s vysokou účinností přes 50%.
Také lze poslat jiným potrupím zemní plyn zpět na HTGR a tam je dodáním tepla opět rozložit na synplyn - tomu se říká studený přenos tepla ADAM-EVA. Elektrická energie se nedá skladovat, ale na HTGR lze vyrábět metanol a tato vysoce energetická surovina se dá velmi dobře skladovat. Ano, pomocí HTGR lze zcela očistit Prunéřov II a získat další dvě elektrárny ze kterých se nebude kouři, případně ještě i čistou paroplynovou. Hlavně lze takto řešit celou energetickou koncepci a to bez negativních dopadů na bezpečnost (HTGR jsou 100x bezpečnější než VVER) a nejsou u nich žádná rizika na zadní straně palivového cyklu. V popsaném schématu jsou finančně konkurence schopné JE s reaktory VVER a díky úsporám na emisních povolenkách jsou ještě výhodnější.
A na konec je zde moje otázka, proč se v nové energetické koncepci neuvažuje s využitím vysokoteplotních reaktorů ? Je to pouze tím, že v komisi není nikdo, kdo by tomu rozuměl ? Není nikdo takový na SÚJB, kdo by takové řešení navrhl ? Na můj minulý dotaz k paní Drábové (které si mimořádně vážím) však odpovídal nějaký úředník bez znalosti problematiky. Jeho odpověď ani moji reakci zde na konferenci nenacházím. Nehodilo se to do krámu ?
(Vložil(a): Ing. Lubomír Koutný)
SÚJB je dozorný orgán, který provádí dozor nad dodržováním požadavků na jadernou bezpečnost a radiační ochranu a o energetické koncepci a výběru typu jaderných elektráren v ČR nerozhoduje. Energetická koncepce ČR je plně v kompetenci vlády a podklady tvoří Ministerstvo průmyslu a obchodu.


(Za SÚJB: sujb)