Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 07.01.2012 19:59:05
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně rtg plic ve 27.týdnu těhotenství. Rtg by měl být kontrolní po prodělaném onkologickém onemocnění v loňském roce. Ná žádance jsem měla uvedené 2 snímky plic, lékařka na radiologii mě však vystrašila, že to není vhodné ani při vykrytí břicha ochrannými pomůckami. Takže rtg nebyl proveden a jsem odeslána opět k onkologovi na zvážení uvedeného vyšetření. Jaké je riziko poškození plodu v tomto stádiu a byla opatrnost lékařky na radiologii na místě? Dále bych se chtěla zeptat ohledně radiotherapie, kterou jsem dokončila 3 měsíce před neplánovaným otěhotněním. Byla jsem ozařována celkem 34krát na nártu LDK (z důvodu odoperovaného maligního schwannomu) a velikost záření byla 61,2y, mohlo toto ozařování způsobit nějaké poškození plodu? Zůstává záření po radiotherpii ještě v organismu? Celkový stav byl konzultován s genetiky a veškerá genetická vyšetření dopadla v pořádku.Děkuji za odpovědi. Ivona Nerguti, 29let
(Vložil(a): Ivona Nerguti)
Z pohledu SÚJB je ekvivalentní dávka na plod z vyšetření plic na velký formát ve 2 projekcích (AP a lat.) velmi nízká (desetiny mSv). Takto nízká dávka nemůže mít zdravotní důsledky na plod.
Stejně tak za "nerizikové" pro budoucí těhotenství považujeme radioterapeutické ozáření (celková dávka cca 61,2 Gy), dávka záření nezůstává v organizmu.
To, že byla genetická vyšetření v pořádku, jen potvrzuje výše uvedené stanovisko

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)