Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

velký počet RTG snímků 09.07.2012 22:09:35
Dobrý večer, dnes má 11-cti letá dcera vážící cca 37kg absolvovala rentgen lebky, krční páteře, žeber a kolene. Z pohledu laika se mi snímků zdálo příliš, ale vzhledem k tomu, že se dcera 7.7. stala účastníkem autonehody, v nemocnici v místě nehody jí pouze zběžně vyšetřili a zašili povrchovou ránu, jsem se domnívala, že jsou nutné. K mému překvapení mne po snímkování pracovnice RTG upozornila, že bych měla v takovémto případě zakročit z pozice rodiče a nepovolit snímkování v takovémto množství, jsem prý oprávněna oponovat i lékaři. Vyděsila mne sdělením, že snímků bylo osm, každý ze dvou pohledů, o čemž jsem neměla tušení a že to dceři rozhodně neprospěje. Na můj dotaz, proč mi toto sděluje až po provedeném snímkování mi neodpověděla, jen mi řekla, že je povinna mne upozornit. Pánev měla dcera chráněnou. Lékař mi poté na můj dotaz, do jaké míry je vyšetření škodlivé odpověděl, že dnes už máme moderní přístroje a riziko je zanedbatelné.
Vzhledem k tomu, že dcera trpí vrozenou vadou ledvin a nedávno, cca před půl rokem podstoupila vyšetření, kde ji vpíchly radioaktivní kontrastní látku do žíly - statická scintigrafie se tuším jmenuje, mám opravdu velké výčitky, že jsem dnešnímu snímkování nezabránila.
Můžete mi prosím napsat, jak velkému záření byla dcera celkově vystavena a zda bych se měla důvodně obávat o její zdraví?
A ještě jeden dotaz bych měla prosím. Nikde se nemohu dočíst, ani na internetu vyhledat, zda existuje nějaká, nevím, jak to laicky napsat, snad první pomoc po takovémto rozsáhlém snímkování? Něco, co by pomohlo odbourat ozáření z těla rychleji a efektivněji? Vybavuje se mi mléko, ale opravdu jen velmi okrajově a nejsem si vůbec jistá, zda si to nepletu s něčím úplně jiným.
Děkuji za ochotu a odpověď na můj předlouhý dotaz.
(Vložil(a): Jana Blatecká)
Odpověď dotázaného lékaře byla zcela správná, riziko je opravdu zanedbatelné. O provedení vyšetření rozhoduje pouze lékař, který dovede posoudit přínosy a rizika rtg. V tomto případě bylo nutné zjistit rozsah poranění po autonehodě.
Obsluha rtg se chovala velmi neprofesionálně, neboť jí nepřísluší hodnotit počty provedených snímků a sdělovat své osobní a ničím nepodložené názory pacientům.
Lékařské expozice nepodléhají žádným limitům. RTG záření se v těle nekumuluje a jeho "odbourání" je tedy neproveditelné.
Pokud se týká "zakročení z pozice rodiče", máte právo lékaři oponovat. Je třeba si však uvědomit, že v tom případě byste vy musela rozhodnout, které orgány nemají být snímkovány. Takovým rozhodnutím byste ovšem lékaři zabránila zjistit podrobněji rozsah poranění a provést následně potřebné ošetření, a tím byste v podstatě mohla i ohrozit zdraví své dcerky.
Pokud máte zájem o další informace o využívání rtg v medicíně, můžete si ořečíst náš článek v rubrice raiační ochrana/zajímavosti z praxe radiační ochrany.
(Za SÚJB: sujb)