Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky k ochranným pomůckám 25.05.2019 10:14:51
Dobrý den,

prosím o odbornou radu. Již před několika lety proběhla studie, která upozorňuje na možná rizika rentgenů zubů u dětí http://www.onconet.cz/index.php?pg=aktuality&aid=723. Jak tuto studii z odborného hlediska vnímáte Vy? Jsou opravdu dnes dávky u zubních lékařů mnohem nižší, než měli lidé účastnící se studie?
Mám starost o zdraví svých dětí - OPG cca v 6 letech, prý kvůli kontrole založení všech zubů a nyní rtg na mezizubní kazy s tím, že jinak nejsou v časném stadiu vidět. Ačkoliv se ukázalo vše v pořádku, již předem nás upozornili, že za rok bude rtg znovu. Není to v rozporu s indikací rentgenu?
Nemohli byste tuto problematiku se zubními lékaři více projednat? Prý to tak praktikují téměř všude, je problém sehnat lékaře, který chápe rodiče, kteří nechtějí rentgenovat zuby svých děti (přestože zuby mají v pořádku - což ale prý bez rtg nelze stoprocentně nikdy říci - jenže to přeci platí o každém vyšetření a také nechodíme ročně preventivně na celotělové CT - a někdy je velmi nepříjemné, když říkáte své obavy a oni vás jako laiky neberou vážně.
Nebo opravdu již jsou dnešní dávky rtg u zubařů tak malé, že z výsledků z výše uvedené studie nemusíme my laici mít obavy a nemáme tedy rtg zubů u dětí odmítat? Předem děkuji za Váš odborný názor a přeji mnoho dobrého. Marie
(Vložil(a): Marie)
Dobrý den,

indikace je na lékaři. Pokud lékař potřebuje diagnostickou informaci, SÚJB do jeho kvalifikace nezasahuje. SÚJB kontroluje, kromě jiného, rtg přístroje a dodržování tzv. diagnostických úrovní, aby dávka byla co možná nejnižší. Máte pravdu, že dávky z intraorálního rtg jsou již opravdu malé a OPG se neprovádí tak často. Nemusíte mít obavy a rtg zubů u dětí odmítat. Doporučuji však se vždy lékaře zeptat, zda skutečně je rtg nezbytné a nechat si vysvětlit, co je důvodem provedení ozáření.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)