Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Indikujici a aplikujici odbornik 15.07.2011 13:18:44
Dobry den, v jakem vztahu je "indikujici"lekar a "aplikujici" odbornik, t.j.radiolog. Kdo definitivne rozhoduje o provedeni vysetreni? Muze radiolog rozhodnout, ze vysetreni neni dostatecne zduvodneno i kdyz nema odbornou kvalifikaci ke klinickemu vysetreni pacienta.Nebo je v jeho kompetenci jen v ramci indikovaneho vysetreni davku minimalizovat? Jake jsou pravni dusledky?
dekuji MUDr. Svab Radiolog
(Vložil(a): Petr Svab)
Indikující lékař i aplikující odborník jsou zdravotnickými pracovníky, výklad "klinické zodpovědnosti" je v současné době uveden ve vyhlášce č. 55/2011, tedy tato problematika je zcela v kompetenci Ministerstva zdravotnictví (MZ). Vyhláška č. 307/2002 Sb., o radiační ochraně, která je vyhláškou vydanou SÚJB má sice v § 2 uvedeny pojmy indikující lékař, aplikující odborník, klinickou odpovědnost, ale s odkazem na právní přepisy MZ.
Radiolog může zpochybnit zdůvodnění (pokud je zcela jasné, že toto lze bez klinického vyšetření pacienta), zcela v jeho kompetenci je volba zobrazovací metody, projekce, atd.., která vede ke stejnému cíli, který je v žádance popsán, stejně tak je zcela v jeho kompetenci používat princip optimalizace, tedy dávku minimalizovat.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)