Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 09.10.2014 17:32:14
Dobrý den, dnes jsem byla na RTG vyšetření kvůli špatnému polykání. Mám docela strach ze zdravotních problémů v budoucnu, když jsem v posledních letech absolvovala přes 40 rentgenů krční páteře a čelistních kloubů, k tomu CT krční páteře a bederní páteře a ještě asi 10 rentgenů kolene. Když jsem se ptala lékaře na nějakou jinou možnost vyšetření, tak mi bylo odpovězeno, že to nevadí že v tak krátkém časovém úseku jsem byla tolikrát rentgenována a lékař, který mě na vyšetření odeslal mé obavy také nesdílel. Doma se bratr, jaderný fyzik vždy diví, jak je možné, že mi dělají neustále rentgen, když jsem jich tolik absolvovala. Děkuji Vám předem za odpověď. Jana
(Vložil(a): Jana)
Dobrý den, za proces odůvodnění - indikaci k RTG vyšetření zodpovídá indikující lékař a aplikující odborník, tedy zdravotničtí pracovníci. Věřím, že i váš lékař, v rámci procesu odůvodnění, vzal v úvahu účinky, přínosy a rizika dostupných metod, které vedou k témuž cíli, avšak nezahrnují lékařské ozáření nebo způsobují nižší ozáření, jak mu ukládá vyhláška č. 410/2012 Sb. o stanovení pravidel a postupů při lékařském ozáření. Nemyslím si, že byste měla mít obavy, že by vám rentgenová diagnostická vyšetření způsobila v budoucnu zdravotní problémy. Je však správné, že jste zeptala na nějakou jinou možnost vyšetření. Správné je i to, že lékaře o předchozích ozářeních, které vám byly provedeny, informujete.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)