Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

caste rentgenovani 04.01.2016 16:18:39
Dobrý den, mám menší problém a prosím o jasné vysvětlení. Pracuji v bezpečnostních složkách a po určitě době, po několika let, zhruba po 5 letech je po nás vyžadována preventivní vyšetření RTG plic, můj lékař tvrdí, že pokud není závažný důvod, tak preventivní RTG plic je nesmysl a spíše může ublížit, navíc se prý od toho upouští, ale závodní lékař je asi jiného nározu a trvá na RTG. Můžete mi prosím jasně odpovědět a vysvětlit jak to opravdu je na lidské tělo, zda se opakované RTG plic po několika letech sčítají, nebo se postupem času radiace s těla nějakým způsobem vyloučí, jde mi o to, zda se RTG během života sčítá?...předem děkuji za Vaši odpověd, prosím o jasnou informaci, děkuji....
(Vložil(a): David)
Dobrý den, váš dotaz je nepřesný a tudíž na něj není jasné vysvětlení.
Mohu jen předpokládat, že je legislativně stanoveno, dle příslušných rezortních legislativních předpisů, že náplní preventivní prohlídky osob pracujících v bezpečnostních složkách je RTG snímek plic, např. každých 5 let. Mohu vás ale uklidnit: dávka z RTG plic je velmi nízká (cca 10 -20 mikroSv). I přesto, že se dávky během života sčítají, nemůže vám opakované RTG plic ublížit.

(Za SÚJB: sekce radiační ochrany)