Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 20.09.2019 00:06:29
Dobry den, chtěla bych se zeptat na možnost rizika vzniku rakoviny z rtg snímků. V roce 2012 jsem podstoupila vubec prvni rtg a to rtg páteře cca 3 snímky pro zjištění skoliozy pátere. Mezi tim jsem měla jen 1 zubní rentgen a teďka jsem před 2 dny podstoupila opět rentgen páteŕe, pánve a obou dolních končetin z důvodu skoliozy a nestejne delky končetin. Byly provedeny 4 snímky celé horní poloviny a 2 snímky těch nohou. Jenže mě vyděsila poznámka jednoho z pracovníků na tom rengenu, když jsem mu podala žádanku s požadovanýma úkonama, tak pronesl že je to dávka jako prase. Já mam teďka opravdu veliký strach, že z toho vzejde rakovina a jsem z toho opravdu špatná. Rentgen byl vyžádán na muj popud u prakticke lekarky, kdy mi doporucili rengen nohou u fyzioterapeuta kvuli nestejne delce nohou ale pani doktorka tam dopsala jeste tu panev a pater jelikoz jsem pres rok po porodu a zada v miste skoliozy me dost boleli, tak aby se videlo jestli se neco nezmenilo.Jsem docela vysoka a hubena ma to vetsi vliv pri ozarovani? (175cm a 57kg) Je tech 6 snimku (z toho 4 na cely trup) na raz pro telo hodne? omlouvam se za hysterie ale opravdu me to dost desi kort taky po tom vyroku pána z rtg. Rada bych prozila plnohodnotny zivot ve zdravi a tedka mam vycitky z toho ze jsem rengen podstoupila a zadelala si tim na rakovinu.Popripade existuje nejaka prevence jak pripadnemu vzniku rakoviny z tohoto ozareni predejit? Predem dekuji za odpoved.
(Vložil(a): Anonym)
Dobry den,

dovolím si Vás uklidnit. Výrok pracovníka rtg byl nepřiměřený. Dávka z rtg končetin i páteře je nízká, pouze z rtg pánve je dávka vyšší, nicméně to neznamená, že bude příčinou vzniku rakoviny. Všechna ozáření měla své opodstatnění.
Jedinou prevencí je snímkovat uváženě, ne jen z opatrnosti a opravdu jen indikovaně lékařem, nikoliv nutit lékaře k ozařování.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)