Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Ozáření maloleté osoby 04.02.2020 13:12:59
Dobrý deň, včera večer sme boli so 4 ročným dieťaťom na rentgene lebky (z dôvodu úrazu). Pracovník postavil dieťa a čelom sa opieralo o kolmú dosku prístroja a tak rentgenoval hlavu dieťaťa dvakrát po sebe. Po obidvoch rentgenoch však pracovník povedal, že sa nepodarilo, nevie čo to je, ale obidva snímky sú celé biele a nevidno na nich detaily lebky. Hneď potom ešte dvakrát rentgenoval lebku dieťaťa poležiačky, raz spredu a potom zboku. Chcem sa opýtať či nemohlo dieťa dostať po 4 rentgenoch príliš veľkú škodlivú dávku žiarenia, respektíve či pri prvých dvoch neúspešných pokusoch nemohol byť pokazený rentgen a nemohlo sa uvoľniť viac žiarenia? Prístroj totiž obsluhoval veľmi mladý pracovník z Ukrajiny a sám bol z toho zmätený...Veľmi pekne Vám ďakujem za skorú odpoveď. S úctou. Peter Vamosi
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

tak jak situaci popisujete, je pravděpodobné, že při prvním snímkování nedošlo k žádnému uvolnění záření, tedy ani expozici ionizujícímu záření.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)