Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 08.10.2020 07:41:21
Dobrý den,v mnoha článcích jsem se dočetla, že dávky do 100mSv by neměli mít negativní účinek na zdraví člověka. Platilo by to i v případě, že tyto nízké dávky nejsou rozprostřeny do období např.roku v přírodním pozadí, ale např.20mSv obdrzeno jednorázově při vyšetření.Chapu tedy správně, že by taková dávka nepredstavovala nebezpečí ani pro vznik stochastických účinku?
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

lineární závislost dávky a účinku (tzv.bezprahový model) používaná pro vysvětlení vzniku stochastických účinků je založena na epidemiologických studiích, ve kterých nebyly lidé tak nízkým dávkám vystaveni. Bezprahový přístup se v radiační ochraně používá z důvodu předběžné opatrnosti. Jednorázová dávka znamená sice o něco větší riziko, ale u nízkých dávek je stále velmi malé.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)