Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 13.12.2020 10:42:25
Dobrý den, je mi 42 let, žiji velmi zdravě a snažím se vyhýbat škodlivým vlivům. Bohužel poslední OPG rtg ve mne spustil obavu z častého rtg za poslední 3 roky. V roce 2017 jsem absolvovala kvůli naraženému nosu rtg nosu a dutin. V roce 2018 jsem v listopadu spadla ze schodů a v Thomayerově nemocnici jsem prošla spoustou rtg: hlavy, krční páteře, 2x pánve a kyčle, bederní páteře a kostrče. V roce 2019 jsem absolvovala rtg kolene, na který mám chodit každý rok a taktéž každý rok chodím na OPG u zubaře. Mám velký strach z ozáření, většinou ještě každý rok absolvuji 2-3 evropské lety. Prosím o informaci, zda mohu mít zvýšené riziko onemocnění a jak jej minimalizovat. Mám největší strach z ozáření břicha při 2x rtg pánve a kyčelního kloubu. Je při tomto normální 2x snímkování? Nemůže zaměstnanec omylem pacientovi dát vyšší dávku, např. je-li unaven při noční směně? Pán vykazoval celkem únavu. Předem děkuji, Petra
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

z OPG snímku zubu a rtg kolene nemusíte mít obavu vůbec, dávka je opravdu velmi nízká.
Obecně lze říci, že zdůvodněná diagnotická vyšetření jsou pro pacienty vždy přínosné, riziko vzniku vzniku negativních účinků je minimáílní.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)