Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Re: Časté zhotovování OPG snímků a CBCT 28.11.2021 00:06:38
Dobrý den,
Pracuji jako zdravotní sestra v zubní ordinaci již patým rokem. Denně zhotovuji cca 15-20 OPG snímků, stejné množství denně intraorálních snímků, přitom jsem cca 1,5- 2m od snímače za obyčejnými dveřmi. Také zhotovuji CBCT snímky čelistí/celé hlavy, vždy v jeden den v týdnu, cca 5-8 CT snímků po sobě, jsem také pouze za obyčejnými dveřmi a nemám žádnou ochranu. Chtěla bych se zeptat, zda je takové množství záření v pořádku, případně jestli tam nemusí být olověné dveře? Ptám se z toho důvodu, protože mi to přijde jako velké množství záření a již delší dobu pozoruji, že mi hodně vypadávají vlasy, zajímá mě, jestli tam nemůže být souvislost?
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Vaše profesní ozáření nemůže být důvodem vypadávání vlasů. K dalším dotazům sděluji následující: SÚJB nemůže vydávat hodnocení o množství záření v ordinaci na základě počtu prováděných snímků. Případnou nutnost vybavení olověnými dveřmi konzultujte s osobou zajišťující radiační ochranu registranta. Je nutné prověřit měření, především množství tzv. neužitečného záření, aj. charakteristických parametrů, které jsou prováděny v rámci zkoušek používaných zdrojů, především CBCT.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)