Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

vysoká dávka záření 27.01.2022 16:01:14
Dobrý den,
Před dvěma lety jsou podstoupil rtg vyšetření bederní páteře. Jednalo se o prosté snímky. Nejednalo se o CT vyšetření.
Nyní po dvou letech mi bylo indikováno stejné vyšetření. starší snímky mám uložené na CD a nyní jsem se na ně díval.
Se svojí hmotností 90 kg při 180cm mě velmi zarazila hodnota záření, která je uvedena na snímcích z roku 2020.
Na jednom snímku je uvedeno (80 kV,400 mA, 112 mAs)
Na druhém snímku je uvedeno(90 kV, 400 mA, 227 mAs)
Tyto hodnoty mě zarazily v momentě když jsem měl kvůli většímu množství snímků z minulosti obavy s ohledem na rizika množství rentgenů a jejich dávek. Tyto hodnoty jsou dosti vysoké v porovnání s údaji, ketré jsem našel z jiných zdrojů.
Nejsem odborníkem a proto se Vás chci zeptat jestli je tato dávka opravdu neadekvátně vysoká vůči běžné dávce.
děkuji za odpověď
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že chybí další údaje: filtrace, vzdálenost ohnisko-receptor, nelze správnost hodnot expozičních parametrů plně vyhodnotit. Napětí (kV) v pořádku je, standardně jsou pro tento typ vyšetření hodnoty mAs nižší, než ve vašem případě, ale musí být také hodnoceny další údaje jako je výška a váha. Standardní hodnoty, které jste pravděpodobně dohledal, jsou pro "standardního pacienta", tím je myšlena osoba 170 cm vysoká s váhou 75 kg. Je také možné, že jste stál dále od ohniska, mohla být zařazena přídavná filtrace. Tyto podrobnější detaily neznáme, takže adekvátnost expozičních parametrů, natožpak dávku, které jste byl vystaven, na základě vámi dodaných informací nemůžeme jednoznačně zhodnotit. Nicméně se nemusíte obávat, i v případě, že by byla použita dokonce dvojnásobná dávka oproti standardní, nepředstavuje to pro vás riziko – stále se jedná o velmi nízké dávky.

(Za SÚJB: sekce radaiční ochrany)