Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 23.10.2022 06:23:52
Dobrý den,
chci se zeptat, prodělala jsem v minulosti několik rentgenů plic, čelisti (prý se to sčítá) a nyní CT vyšetření břicha s kontrastní látkou a během jednoho týdne mám jít znovu na kontrolní CT vyšetření břicha. Přijela jsem do nemocnice s bolestmi břicha, kdy se při prvním CT vyšetření potvrdil zánět slinivky, chci se zeptat jestli je nutné druhé CT vyšetření podstupovat, jestli ho lze nahradit něčím šetrnějším a jestli se mám obávat, že se v budoucnu projeví tak vysoká zátěž záření - 2xCT během týdne. Moc děkuji za odpověď.
(Vložil(a): anonym)
Dobrý den,

ozáření se opravdu sčítají, nicméně nelze jednoduše sečíst dávky z jednotlivých vyšetření, neboť při součtovém ozáření se musí brát v úvahu ještě další ovlivňující faktory, jako je schopnost reparace organismu, věk v době ozáření, atd. Je nutné si uvědomit, že CT vyšetření slouží k odhalení onemocnění (ve Vašem případě zánět slinivky), což je velký přínos, oproti minimálnímu možnému důsledku ozáření. Doporučujeme CT kontrolu postoupit.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)