Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 09.01.2023 08:06:49
Dobrý den, prosím mám dotaz. Od ledna loňského roku 2022 jsem absolvovala hodně rtg vyšetření. Leden únor 2022 4xrtg srdce plíce k vyloučení postkovidovehonsyndromu, dále březen 2022 spect myokardu na nukleární medicíně, v dubnu 2022 rtg hrudni páteře l, v červenci 2022 rtg krční páteře a v listopadu lymfoscintigrafii na nukleární medicíně. Obávám se, že všechna vyšetření byla dá se říct zbytečná, jelikož se u mě projevila uzkostna porucha, tak mě posílali lékaři na vsemozna vyšetření. Z těch strachu a stresu mě už měsíc a půl bolí hlava denně, lékařka mě napsala ČT mozku s kontrastem, ale já na vyšetření už nechci jít samozrejme, jeste bylo par snimku v drivejsi dobe pri vyronech nebo zlomenine kotniku. Mám velký strach, že dávky záření během loňského roku byly vysoké a projeví se to negativně na mém zdraví. Mám opravdu obrovský strach, že by tolik vyšetření mohlo způsobit např. Rakovinu. 10 let se léčím s uzliky na stitne zlaze a mám i strach, aby se to nějak nezměnilo ne něco zhoubneho kvůli tolika zářením. Četla jsem tad ze např rtg srdce plíce je dávka nízká, ale nevím jaká dávka je např u toho spectu myokardu nebo Lymfoscintigrqfii. Chápu, že lékaři když jsem řekla potíže l, tak reagovali posláním na vyšetření, ale třeba ten rtg srdce plíce mě sestra snímkovala vícekrát, nekontrolovala si, že mám na sobě spodní prádlo s kovem.
(Vložil(a): anonym)
Dobrý den,

z Vašeho popisu je zřejmé, že všechna vyšetření, která jste v r. 2022 absolvovala byla odůvodněná. Nelze, takto zjednodušeně říci, že byla zbytečná. SÚJB odůvodněná vyšetření, byť měla "negativní" nález, nemůže jakkoliv zpochybňovat. Mohu Vás jen uklidnit, že dávky záření během loňského roku nebyly natolik vysoké, aby se projevily negativně na Vašem zdraví. CT mozku nemůže ani negativně ovlivnit současný nález na štítné žláze. Je však Vaše rozhodnutí, zda lékařkou doporučené CT mozku s kontrastem z důvodu bolestí hlavy absolvujete.


(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)