Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

caste rentgenovani v tehotenstvi 11.03.2009 15:20:41
Dobry den, mam take dotaz ohledne vicenasobneho rentgenu v tehotenstvi.
Odpovedi ostatnim tehulkam jsemsi procetla,ale budu vdecna,pokud budete mit cas na odpoved "na miru". Kamaradka (18 let) zjistila tehotenstvi velmi pozde (selhala ji antiko a navic jeste normalne menstruovala a brisko ji moc nerostlo - tak nevedela,ze je tehotna az do sesteho mesice). Asi v patem mesici tehotenstvi mela podezreni na otres mozku , pozdeji i svysokymi horeckami. Proto ji delali vice rentgenu hlavy,asi 5. :-( A take asi trikrat CT. Jak velka davka zareni to asi byla? A jake je riziko ublizeni na zdravi pro detatko? Mam na mysli i vetsi pravdepodobnost leukemie. Nekde jsem cetla,ze to je zpusobeno prave vicenasobnym rtg v tehotenstvi a detstvi.
Predem moc dekuji za odpoved, kterou bude jeste kamaradka konzultovat samozrejme s gynekolozkou. S pozdravem Zuzana
(Vložil(a): Zuzana Filipova)
Pokud dojde k ozáření v pozdější fázi těhotenství je plod relativně radiorezistentní ke vzniku malformací. Máte však pravdu, že v literatuře je popisován při ozáření dělohy vysokými dávkami v posledním trimestru těhotenství výskyt účinků tzv. stochastických, pravděpodobnostních, tedy nádorových u narozených dětí. Jednalo se však o výskyt nádorů u dětí žen, které přežily bombové útoky v Hirošimě a Nagasaki a které byly ozářeny velmi vysokými dávkami. Takové vysoké dávky jsou v případě diagnostických rtg výkonů nedosažitelné. V případě klasických rtg snímků a CT scanů (a to i několika) v oblasti hlavy je dávka v děloze velmi nízká.
(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)