Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: caste rentgenovani 11.11.2009 07:42:58
Dobry den,rada bych Vam podekovala za zodpovezeni meho predchoziho dotazu a poprosila o jeste jednu odpoved. Muj lekar mi doporucuje namisto v predchozim dotaze zminovaneho rtg vysetreni plic rovnou CT-docetla jsem se ale ze CT plic je od 5-10 mSv a predstavuje az 400 beznych snimku plic. Vzhledem k jiz vyse uvedenym vysetrenim-v predchozim dotazu- Vas prosim o nazor jestli je tato zatez opravdu tak velka. Bylo mi receno ze jsou pacienti podstupujici podobne davky pri ct vysetrenich i nekolikrat za sebou a nic je neohrozuje.ekuji a preji hezky den
(Vložil(a): marcela vyčitalova)
Pokud vám lékař indikoval CT vyšetření plic, měl k tomu určitě svůj důvod. Je-li vyšetření zdůvodněno, je to z hlediska legislativních požadavků na ochranu pacientů v pořádku.

Výpovědní informace snímku provedeného pomocí CT je u některých onemocnění v dnešní době již nezastupitelná. CT sice pro pacienta znamená vyšší radiační zátěž, to vám opravdu mohu potvrdit, i když rozhodně ne tak vysokou, jakou uvádíte. Musíte mít na mysli především přínos vyšetření; zřejmě máte nějaké potíže, které by snímek mohl vyřešit. Tento přínos určitě převáží radiační riziko. Je však správné, že svoje lékařské ozáření sledujete, určitě není správné podstupovat ozáření zbytečně a opakovaně. To z této pozice -nezúčastněného- nemohu správně posoudit. Doporučuji vám, dotazy o správné volbě vyšetřovací metody lékařského ozáření směřovat na odborníky, kteří vám výkon indikovali a kteří vám CT vyšetření budou provádět. Jako pacient máte též právo být o rizicích vyšetření s použitím ionizujícího záření informována.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)