Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT v těhotenství 15.09.2016 16:19:10
Dobrý deň,
V 9 týždni tehotenstva som bola na dovolenke v Ríme. Na letisku v Bratislave a v Ríme som prešla detektorom kovov a batožina prešla cez RTG scanner, ktorý bol hneď vedľa. Podobný systém kontroly bol v Ríme pri vstupe ku všetkým pamiatkam, celkovo som prešla cez detektor 7x. Zisťovala som, že detektory kovov nefungujú na báze RTG žiarenia a nie sú škodlivé pre vývoj bábätka. Prosím Vás, je táto informácia pravdivá a bol prechod týmito zariadeniami bezpečný? Ak by to fungovalo na báze RTG, muselo by to byť nejako označené, resp. musela by som byť na to upozornená? V kabelke, ktorá prešla cez RTG som mala vitamíny, ktoré som neskôr užívala. Mohlo to nejako ovplyvniť plod? Ďakujem Vám krásne za odpoveď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

ano, informace, kterou jste získala je pravdivá. Detektory kovů (tzv. "magnetické rámy"), kterými jste prošla na letišti v Bratislavě a Římě a při vstupu k památkám nejsou/nepoužívají k detekci zdroj ionizujícího záření. Máte též správnou informaci, že pokud by bylo používáno rtg záření musí takové zařízení označeno znakem radiačního nebezpečí. Též musí být procházející osoby na rtg záření upozorněny. Např. u těhotné ženy by měla být umožněna jiná forma kontroly/detekce - např. osobní prohlídka. K vaší poslední otázce: zavazadla, hodiny, klíče, stejně jako potraviny a léky se průchodem rtg detektorem nestávají radioaktivní.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)