Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT v těhotenství 07.12.2017 07:36:20
Dobrý den, pracovala jsem v Jaderné elektrárně, kde jsem chodila přímo do provozu sekundárního okruhu (strojovna apod.). V době kdy jsem byla těhotná probíhaly na elektrárně rentgenové zkoušky svarů, tyto zkoušky jsou v místě označené páskou za kterou se nesmí. Nikdy jsem za žádnou pásku nešla a upřímně řečeno jí ani neviděla,tudíž jsem předpokládala, že jsem v dostatečně bezpečné vzdálenosti a žádné problémy neočekávala. Vím, že bude těžké tento případ posoudit, jelikož do přímého styku se zářením jsem nikdy nepřišla (nikdy nemířil rentgen na mě jako u doktora) a pokud by se přece jen někde rentgenovalo v době kdy jsem tam byla tak to bylo na vzdálenost asi desítky metrů (nejsem si jistá v jaké v zdálenost mohou být pásky od prováděného rengenu,ale když jsem pásku neměla ani na dohled tak si myslím,že o menší vzdálenost nepůjde, navíc elektrárna dbá na zdraví všech svých pracovníků).Ovšem čím častěji na to myslím tak si říkám, že strojovna je velký otevřený prostor a nevím na jakou vzdálenost by se záření mohlo nést. Do elektrárny jsem chodila nepravidelně, ale několikrát za týden približně do 4.měsíce těhotenství. Všechny výsledky v těhotenství dopadly dobře a již před rokem jsem porodila zdravé dítě. Trápí mě to už hodně dlouho, ale konečně jsem dostala odvahu se zeptat zda by se mohly objevit u mého nyní už ročního syna ještě nějaké problémy, nebo pokud by ho to nepoškodilo v těhotenství tak už je vše v pořádku? Nebo můžou být nějaké problémy, které se s ním mohou nést až do pozdějšího věku, např.neplodnost nebo větší riziko vážných chorob? Děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

před zahájením prací, které popisuje a kterým jste byla velmi vzdáleně přítomna, se provádí měření, resp. odhady dávkových příkonů. Jsem si jista, že elektrárna má všechny tyto akce pod kontrolou a nedovolila by volný pohyb jakýchkoliv osob do těchto prostor, kdyby ozáření přesáhlo stanovené hodnoty. Jak píšete, všechny výsledky v těhotenství dopadly dobře a máte zdravého chlapečka. Není důvod, aby se u syna objevily v budoucnu problémy, neboť nebyl v těhotenství ozářen.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)