Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT v těhotenství 02.01.2023 20:07:31
Dobrý den, zjistila jsem, že jsem ve 3tt podstoupila CT břicha s kontrastní látkou, bohužel jsem nevěděla, že jsem těhotná - těh. testy byly negativní. Moc bych si přála mít zdravé miminko. Jaké je riziko poškození plodu? Jak mám postupovat? Hezký den.
(Vložil(a): anonym)
Dobrý den,

pro ozáření zárodku/plodu v těhotenství je rozhodná výše dávky a stadium těhotenství (fáze vývoje zárodku/plodu). V takto časné fázi vývoje není ještě jisté, zda vůbec již došlo k implantaci oplozeného vajíčka do děložní sliznice, platí tzv. princip "vše nebo nic". Zárodek nemůže být ozářením poškozen tak, aby došlo ke vzniku malformací, jak tomu může být v pozdější fázi. Po dávce z většiny diagnostických vyšetření, jakým bylo i vaše vyšetření, se zárodek vyvíjí normálně. Záleží však ještě i na výši dávky. Doporučujeme kontaktovat pracoviště, kde by vám měli provést odhad dávky na dělohu/zárodek/plod. Předpokládám, že odhad dávky na dělohu bude nižší než 100 mSv, tedy bude se jednat o dávku podprahovou pro vyvolání negativních tkáňových reakcí zárodku. Bude-li odhad vyšší, pak doporučujeme, aby váš gynekolog zvážil konzultaci s lékařským genetikem, který nejlépe vyhodnotí důsledky rizika ozáření v souvislosti s případnými dalšími riziky těhotenství.


(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)