Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 20.08.2010 21:05:02
Dobrý den,
pročítal jsem diskuzi a nenašel v ní odpověď na následující situaci. Manželka v 17 týdnu těhotenství podstoupila vyšetření na CT s kontrastní látkou. Jednalo se o vyšetření plic. O těhotenství byli lékaři informováni. Z Vašich stránek jsem zjistil, že u tohoto vyšetření je efektivní dávka 8 mSv (odpovídá velmi nízkému riziku) což je 400x více než u RTG. Manželka měla při zákroku ochranou ?deku?. Je reálné riziko, že by vyšetření mohlo mít vliv na vývoj plodu? Jak účinně a spolehlivě funguje použití ochranné ?deky?? Děkuji Vám za odpověď.
(Vložil(a): Doležel)
Děkujeme, že jste si přečetl i náš článek o využívání rentgenů v medicíně.
Ochranné prostředky slouží k odstínění těch částí těla, které nemají být ozařovány. Svazek záření je usměrněn primárně tak, aby byla exponována pouze diagnostikovaná oblast, ostatní části mohou být zasaženy rozptýleným zářením. Ochranné stínící pomůcky jsou vyrobeny z takových materiálů, které brání průniku záření (např. olovo). Proto je riziko opravdu zanedbatelné.
(Za SÚJB: sujb)