Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 09.11.2010 20:16:24
Dobrý den, přečetla jsem si všechny Vaše odpovědi a nedá mi to se nezeptat: Jsem na začátku 7 týdne těhotenství a před 14 dny jsem byla na vyšetření CT jater. Bohužel jsem tou dobou o svém těhotenství nevěděla. Ráda bych se zeptala, zda je možné nějaké poškození plodu. Pan doktor, gynekolog u kterého jsem dnes byla mi řekl, riziko je zhruba padesátiprocentní!! ale že se dá celá situace konzultovat s genetikem, který vzhledem ke stáří plodu a síle záření dokáže odhadnout míru poškození. Vy výše odpovídáte na podobný dotaz s jasným vyjádřením, že riziko "nehrozí". Přiznám se, že jsem z toho trochu zmatená. Děkuji moc z Vaši odpověď.
(Vložil(a): Kateřina)
Pro přesný výpočet odhadu dávky z CT vyšetření jater by bylo potřeba znát konkrétní hodnoty. (Tato data lze získat od pracoviště, které výkon provedlo.) Pro orientační určení dávky (a i v odpovědích na obdobné dotazy v konferenci) uvádíme průměrné hodnoty dávky z těchto vyšetření z dat, která máme k dispozici (ekvivalentní dávka se pohybuje mezi 6 ? 11 mSv). Při standardně provedeném nativním CT vyšetření jater však nemůže být dosažena prahová dávka pro deterministické účinky, není na místě obava o dalším průběhu těhotenství.
Dle našeho názoru gynekolog riziko přecenil, ale zcela správně vám řekl, že situaci je vhodné konzultovat s genetikem, který vzhledem ke stáří plodu a síle záření dokáže odhadnout míru poškození.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)