Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

12 týden těhotenství vs CT/Rtg 24.03.2011 19:20:30
Dobnrý den, již cca měsíc mám bolesti na hrudi. Lékař na plicním mi vzhledem ke graviditě neprovedl RTG plic. Předepsaná ATB nezabrala a stav se stále zhoršuje. Ráda bych se zeptala, zda RTG plic skutečně může poškodit plod a zda je nějaký rozdíl v riziku pro plod mezi vyšetřením RTG a CT. Děkuji za odpověď
(Vložil(a): Sisi)
Z rentgenového snímku plic na velký formát (na kazetu 35x35 cm) v PA projekci je dávka v děloze, resp. zárodku, plodu zanedbatelná. Pokud by se jednalo o CT vyšetření je dávka vyšší (záleží na počtu provedených skenů, parametrech nastavení přístroje,..).
Indikace k provedení vyšetření je zcela v kompetenci indikujícího lékaře, on zdůvodněním zvažuje poměr riziko/přínos.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)