Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 10.07.2011 13:22:49
Dobrý den,mám ještě jeden doplňující dotaz k ozáření embria při rentgenování.
V nemocnici mi řekli, že celková hodnota dávky záření při rentgenu ruky (jednalo se o dva snímky ve stoje, bez ochranných pomůcek) byla 0,07 cGy (centigray), ale i na vašich stránkách jsem objevila pouze jednotky mSv,mGy nebo rad.Je uvedená dávka záření v cGy nízká či vysoká?Nenašla jsem nikde jak se tyto jednotky převádí.Děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Miligray je destina centigraye, jedná se tedy 0,7 mGy. Co se týká rizika ozáření, již jste si sama našla náš článek o účincích záření. Poškození zárodku (okamžité poškození) vzniká při dávkách vyšších než 100 mGy, ve vašem případě je nepravděpodobné. Také nelze spojovat poškození a popisované následky (boule na jazyku, schizofrenie) pouze s rtg, ale je nutné vzít v úvahu též užívání léků a životosprávu matky v průběhu těhotenství.
(Za SÚJB: sujb)