Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

panaromaticky rentgen ve tretim trimestru 27.05.2012 00:44:03
Dobry den. Mam na Vas pro mne velmi dulezity dotaz. Jsem tehotna, mometalne jsem ve 31. tydnu tehotenstvi. Cele tehotenstvi me provazi ruzne zdravotni problemy vyzadujici rentgenologicke vysetreni, ale zatim jsme se rozhodli s lekari vse ustat a resit bez rentgenu, jelikoz se lekari od zacatku, to jest od 6.tydne tehotenstvi dosud rentgenu velmi obavali a to se nejednalo z daleka o rentgen bricha, ale nohy...
Nyni mam vsak velmi akutni problem a je potreba provest panaromaticky rentgen, bohuzel se lekari opet boji, ac je rentgen akutni, jelikoz problemy mam vazne, doporucuji rentgen oddalit na cas ihned po porodu. Muj gynekolog ovsem tvrdi, ze neni treba se rentgenu obavat a ja sama nevim, komu verit. Panaromaticky rentgen opravdu nutne potrebuji, jinak lekari odmitaji a vlastne ani nemohou dale postupovat a hrozi mi velke a vlekle potize. Mam na Vas tudiz tento konkreni dotaz. Jak moc je panaromaticky rentgen v tehotenstvi nebezpecny? Pomuze nejak ochranna vesta - pomucka? V ktere fazi tehotenstvi je panaromaticky rentgen vuci plodu nejmene a kdy nejvice nebezpecny? Jak muze ohrozit tento rentgen plod v 31. - 32. tydnu? A na zaver - je rentgen nebo ct vysetreni hlavy a zubu nebezpecne pri kojeni? Ovlivnuje se tim nejak materske mleko?
Mnohokrat Vam dekuji za odpovedi, jsou pro me velmi dulezite, o detatko se bojim, nicmene o sve zdravi take a rada bych se vydala tou lepsi a bezpecnejsi cestou, ovsem i s ohledem na me zdravi.
Jeste jednou velmi dekuji.
Bankova Lucie

(Vložil(a): Lucie Bankova)
Pokud máte na mysli zubní OPG a bude použita ochranná stínící vesta (ta chrání oblast dělohy), byla by dávka na zárodek, který je chráněn svalovinou dělohy a zároveň je i mimo svazek záření, zcela zanedbatelná. Váš gynekolog má pravdu. Při kojení není rtg pro dítě nebezpečný.


(Za SÚJB: sujb)