Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Bezpecnostni rentgen v budove a na letisti / tehotenstvi 19.07.2012 17:37:43
Dobry den, muze pravidelne (denni) prochazeni kontrolnim rentgenem v budove ohrozit vyvoj plodu tehotne zeny? Je mozne, aby tento kontrolni rentgen zpusobil predcasne ukonceni tehotenstvi (cca v 5 tydnu)? Hrozi tehotnym nebezpeci v pripade kontrolnich rentgenu na letistich? Dekuji za odpoved.
(Vložil(a): ester zelena)
Vaše dotazy jsme rozdělili:
1. může pravidelné (denní) procházeni kontrolním rentgenem (dále jen rtg) v budově ohrozit vývoj plodu těhotné ženy?
2. hrozí těhotným nebezpečí v případě kontrolních rentgenů na letištích?
3. je možné, aby kontrolní rtg způsobil předčasné ukončení těhotenstvi (cca v 5 týdnu)?
Z vašeho dotazu není zřejmé, jakým rtg procházíte, odpovědi na otázku č. 1 a 2 nelze tedy bez dalšího upřesnění odpovědět.
SÚJB nepovolil v ČR žádné rtg zařízení určené ke kontrole osob. V ČR tedy není povolena kontrola osob pomocí rtg (zaměstnanců ani cestujících, tedy ani těhotných žen).
Dle našich informací je na Letišti Praha instalováno rtg zařízení pouze na kontrolu zavazadel a předmětů (povoleno SÚJB) a dále rámové zařízení k detekci kovových předmětů, které neprodukuje ionizující záření (není rtg).
V každém případě, i kdybyste procházela kolem rtg na kontrolu zavazadel (které je umístěno na Letišti Praha) denně, ozáření nemůže způsobit předčasné ukončení těhotenství.
Záření unikající z takového rtg je velmi nízké - maximálně v microSv, je tedy 1000x nižší než 1 mSv, který je legislativním limitem pro ozáření jednotlivce, tedy i nenarozeného dítěte.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)