Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 20.08.2012 14:18:49
Dobrý den,
byla jsem na rtg dolních končetin. Snímek byl proveden 3x od pasu ke kotníkům. Nevím v jaké intenzitě. Bohužel jsem nevěděla, že jsem těhotná. Odhaduji tak 2-4 týden těhotenství. Jak se tento zákrok může projevit na plodu nebo později na narozeném miminku? Děkuji za odpověď
(Vložil(a): L.Kroutilová) Váš dotaz je stejný, jako řada předcházejících. Riziko je i ve vašem případě zanedbatelné.
(Za SÚJB: sujb)

Dobrý den, děkuji za odpověď, stejně se chci ještě zeptat, zda vaše odpověď platí i v případě, že byla opakovaně přímo ozářena děloha a vejcovody bez jakékoliv ochrany? Mé gynekoložce se to vůbec nelíbilo, posílá mě na konzultaci s genetikem, v budoucnu chce dělat speciální screeningy a mám si rozmyslet, zda toto těhotenství chci nebo ne. To vůbec není v souladu s vaší odpovědí. Předem děkuji za reakci.
(Vložil(a): L.Kroutilová)
Důsledky ozáření v této časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem "vše nebo nic". Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků.
(Za SÚJB: sujb)