Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 24.09.2013 12:27:34
Dobrý den, vím, že to tu řešíte pořád dokola, ale i já bych na vás měla dotaz. 18. 9. mi vyšel první pozitivní těhotenský test (16. 9. byl ještě negativní) a 19. 9. jsem byla se synem na chirurgii kde mu dělali rentgen hlavy (celkem 2 snímky) Jelikož to bylo tak čerstvé a v tu chvíli jsem měla myšlenky jen na syna, vůbec mě nenapadlo tuto skutečnost, že jsem nejspíš těhotná pracovnici rentgenu sdělit, ona se mě na to bohužel také nezaptala, nedostala jsem ani ochranou zástěru, stála jsem u syna zboku, sehnutá nad ním a držela mu hlavu. Jaká je tedy pravděpodobnost ozáření plodu a případného potratu v tomto případě? K oplodnění došlo pravděpodobně kolem 8. - 9. 9. takže jsem byla pravděpodobně 3 + 4tt. Píšete tu, že nejméně škodlivé je záření do 3 týdne, ale nevím jestli to počítáte od doby oplodnění nebo klasicky jako doktoři od začátku menstruace. Zkoušela jsem volat doktorce, ale sestra mě na ní bohužel nepřepojila, že teď už je to stejně jedno a ať vydržím do kontroly a neustále mluvila o potratu. Týden čekání je pro mě dost dlouhá doba nejistoty, tak prosím alespoň o váš názor. A v případě, že by k potratu opravdu došlo, v jakém časovém úseku to tak bývá, stane se to hned nebo embryo odumírá postupně? Předem děkuji za odpověď. Eva Bednářová
(Vložil(a): Eva Bednářová)
Není nutné se obávat následků, v této fázi těhotenství by oplodněné vajíčko buď zaniklo - v případě ozáření vysokými dávkami, nebo vývoj pokračuje dále bez poškození - v případě bežných rtg jsou dávky zanedbatelné.
Skutečná dobapočetí je obvykle neprokazatelná, proto se počítá od poslední menstruace.
(Za SÚJB: sujb)