Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Pouzivanie Gammamatov Se75 a Ir192 v zahranici 10.11.2006 11:06:54
Dobry den, nasa firma sa uz niekolko rokov stretava s problemom, ze zakaznici pozaduju prace so ziaricmi Ir192 a Se75 aj v mimo Slovenska. Je mozne s takymto zdrojom ionizujuceho ziarenia prekracovat statne hranice? Za akych podmienok je mozny prevoz za ucelom vykonu NDT / RT prac mimo uzemia domovskeho statu? Spada tato otazka do kompetencie SUJB alebo ineho statneho uradu?
(Vložil(a): Aleš Mišura)
k Vašemu dotazu o práci s uzavřenými zářiči na území České republiky sděluji: K používání Vámi uvedených zářičů (předpokládám k defektoskopickým pracím na přechodných pracovištích) musíte splnit požadavky české legislativy (obecně národní legislativy), tj. mj. musíte být držitelem povolení k používání zařízení s radionuklidovými zářiči na přechodných pracovištích, dále mít zajištěn soustavný dohled nad radiační ochranou osobou se zvláštní odbornou způsobilostí - dohlížející osobou a je třeba splnit požadavek pro práci na přechodných pracovištích - tj. minimálně dvoučlenné pracovní skupiny,z nichž jeden má zvláštní odbornou způsobilost.
Součástí žádosti o vydání povolení je zpracování požadované dokumentace. Náležitosti žádosti a požadavky na dokumentaci jsou uvedeny v ustanovení § 10 a 13 zákona č. 18/1997 Sb., v pozdějším znění, jeho příloze I a vyhlášce č.307/2002 Sb., ve znění vyhlášky č. 499/2005 Sb.(všechnu legislativu najdete na www.sujb.cz). Záležitosti týkající se radiačních činností spadají do kompetence Státního úřadu pro jadernou do ČR musí repspektovat požadavky zákona č. 18/1997 Sb. a vyhlášky č. 317/2002 Sb. (opět naleznete na www.sujb.cz, rubrika jaderná bezpečnost/přepravy radioaktivních materiálů).
(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)