Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG hlavičky 14.01.2011 21:10:52
Dobrý večer,
velice děkuji za rychlou odpověď.
Vaše stránky jsou opravdu skvělé. Je tu tolik odborných informací pro laika těžko dostupných. Díky.

Mám ještě jednu otázku. Při zmiňovaném RTG syna (věk-16 měsíců, 2 snímky lebky)jsem v nemocnici nahlásila špatné údaje, syn váží cca 9 kg a má 80 cm, já jsem však lékařům dala tyto údaje: 10 kg a 90 cm. Vyčítám si to, ale přesné míry jsem nevěděla.Je tento rozdíl v mírách pro nastavení přístroje relevantní? Ohrozila jsem synovo zdraví tímto svým pochybením víc nebo se síla záření pro tyto míry nějak výrazně neliší? A bere se při provádění RTG vůbec v potaz délka pacienta nebo se vychází pouze z hmotnosti(na tuto otázku jsem na Vašich stránkách odpověď nenašla)?
Ještě jednou děkuji a přeji krásný víkend
A.Dosoudilová
(Vložil(a): Dosoudilová)
Drobná nepřesnost v údajích nemohla ovlivnit zdraví vašeho dítěte ani kvalitu snímku. Množství záření používané pro snímkování dětské hlavičky je tak malé, že i případný rozdíl, který by mohl vzniknout nepřesným nahlášení jeho hmotnosti je zcela zanedbatelný. Navíc rtg přístroje si "dorovnávají" množství použitého záření dle prozařovaného objektu, aby byl vytvořen kvalitní obraz, a to zpravidla mnohem přesněji, než by je nastavil člověk z odhadu, který je založen na hmotnosti. Výška dítěte nemá vliv na nastavení přístroje, personál (radiologičtí asistenti) se ptají pouze z důvodů standardních postupů. Za SÚJB musíme pracoviště, na kterém byl váš syn rentgenován za jejich postup pochválit.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)