Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky ke zdrojům ionizujícího záření 11.06.2018 06:46:57
Dobrý den,
byli jsme s manželem na návštěvě leteckého muzea a všimli jsme si, že všechny stihačky mají v přední části letadla na špici značku pro zdroj ionizujícího záření. U jedné byl napsán konkrétně zdroj typu R10. Jaký význam zde tyto zdroje mají? V muzeu nám bohužel nikdo nebyl schopen tuto informaci poskytnout. Děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Noemi Stržínek)
Dobrý den,

pravděpodobně se bude jednat o indikátor námrazy. Indikátor tvorby námrazy se skládá z radionuklidového zářiče a snímače, mezi nimiž je úzký volný prostor. Při běžném provozu snímač indikuje ionizující záření nepřetržitě, pokud se však letoun dostane do oblasti tvorby námrazy a prostor mezi zářičem a snímačem se vyplní ledem, snímač přestane záření indikovat a vyšle signál o tvorbě námrazy. Poté je automaticky zapnut jeho ohřev, led je odstraněn, ohřev automaticky vypnut a snímač je připraven pro nový cyklus detekce tvorby námrazy.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)