Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky ke zdrojům ionizujícího záření 06.10.2021 11:47:15
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda je reálné nebezpečí ozáření ze zlatých šperků. Na internetu jsem náhodně našla publikace, převážně z 60.let z usa, kdy došlo radiační dermatitidě a rozvoji nádorového omenocnění kvůli nošení zlatých šperků (snubních prstenů), jež byly vyrobeny ze zlatých "zrníček" plněných radonem, které byly dříve používány pro léčbu karcinomu prostaty a nevyužité se omylem dostaly do oběhu. Mám se bát nosit své zlaté šperky? Trvale nosím šperky nové, ne starožitné. Je možné, že by toto bylo též v Evropě, nebo zde se tato forma terapie neužívala? Ještě se chci zeptat, zda vrstva rhodia na špercích z bílého zlata by případně mohla záření, pokud by nějaké bylo odstínit?
Děkuji za odpověď,
Motyčková

(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

nemáme takové informace, o kterých jste se dočetla na internetu. Dle našeho názoru se nemusíte bát nosit zlaté šperky.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)