Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky ke zdrojům ionizujícího záření 22.09.2022 13:15:57
Dobrý den, s dohlížející osobou jsem to konzultovala. Zajímalo by mě jakou ochranu byste v tomto případě doporučili vy.
Mockrát děkuji a přeji hezký den.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,
Za radiační ochranu na Vašem pracovišti odpovídá dohlížející osoba. Všechna pravidla máte stanovena v posouzené dokumentaci, včetně zajištění radiační ochrany pro pracovníky. Osobní ochranné pomůcky jako jsou stínění zdroje, stínění pracovních míst, rukavice, ochranné plexisklové zábrany a boxy na zdroje, atd., jsou popsány v dokumentaci Vašeho pracoviště a dohlížející osoba Vás o nich musí informovat a proškolit. Při práci s tímto zdrojem v těchto aktivitách, které uvádíte, není potřeba žádné speciální nadstandartní stínění ani omezení pracovní doby. Řiďte se prosím pokyny Vaší dohlížející osoby, která Vám dá podrobné informace o zajištění radiační ochrany na Vašem pracovišti.
Pro snížení osobních dávek je nutné se řídit obecnými pravidly radiační ochrany – vzdálenost, čas, stínění. Pokud jste radiační pracovník, měly by být Vaše osobní dávky sledovány a Vy byste s nimi měla být seznámena. Pokud budete těhotná, ohlaste to dohlížející osobě.
Praxe a použití ochranných pomůcek jak je popisujete se zdá být dostatečná, ale podrobnější informace Vám nemohu sdělit, protože neznám specifika Vašeho pracoviště.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)