Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

úsporné žárovky 12.10.2011 18:05:46
Dobrý den, během posledních le se čas od času objeví informace o radioaktivitě úsporných žárovek (20 - 100 mG). Chtěla jsem se zeptat, zda jsou pravdivé, popřípadě zda má tato radiace vliv na zdraví člověka. děkuji předem za odpověď. S pozdravem Petra N.
(Vložil(a): Anonym)
Stopovým množství thoria (v aktivitě jednotky až několik desítek Bq) se pokrývá vlákno klasických žárovek, za účelem zvýšení světelného efektu. Takové množství vylučuje jakékoliv ovlivnění zdraví při používání žárovek.
Výbojky nebo úsporné žárovky se řadí do kategorie "nebezpečných odpadů" z důvodu obsahu nebezpečných těžkých kovů, především rtuti. Obsah těchto látek uvolňujících se do okolí při rozbití je pro lidské zdraví nebezpečné. S ohledem na druh výrobku a výrobce případné stopové množství radioaktivních plynných látek nemá vliv na zdraví uživatele a proto není prodej a užívání těchto spotřebních výrobků Úřadem pro jadernou bezpečnost regulován.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)