Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Pracovníci se zdroji ionizujícího záření a gravidita 03.04.2016 22:47:29
Dobrý deň, pracujem v zubnej ambulancii. V miestnosti s rozmerom ledva 6 m2 sa nachádza OPG prístroj. Pri snímkovaní som v miestnosti, medzi OPG a mnou je iba 1 meter široká stena, hrubá 10 cm, neviem z akého materiálu. Je to v poriadku? Tie rtg lúče sa sústredia iba na pacientove ústa alebo sú po celej miestnosti? Som tehotná, viem to iba pár dní, bojím sa byť v tejto miestnosti, ale doktor ma presviedča, že sa mi nič nemôže stať (dvakrát som prišla o dieťa). Mimochodom, môžem ja, sestra vôbec obsluhovať OPG? Nie je to práca doktora? Ďakujem za odpoveď.
(Vložil(a): Anna )
Dobrý den,

můžete být snímkují osobou a můžete být přítomna v téže místnosti, kde je OPG.
Rtg paprsky se primárně soustředí na oblast pacientovy hlavy, nicméně při průchodu pacientem a rtg zařízením se odráží (tzv. rozptýlené záření). Při odrazu se cca stokrát zeslabují.
Dávky rozptýleného záření, které jsou v okolí OPG přístroje, jsou v každém případě nízké a nemohou ovlivnit průběh Vašeho těhotenství nebo vývoj plodu. Pro přesné vyhodnocení množství tohoto záření by bylo nutné mít k dispozici protokol o proměření rozptýleného záření. Toto provádí specializovaná firma, která zohlední řadu faktorů ? právě materiálu stěny, která je při snímkování mezi Vámi a přístrojem, vzdálenost od přístroje, expoziční parametry, počty expozic za rok, atd.
Pro konkrétní hodnoty záření a jeho rizika pro vás a miminko doporučuji kontaktovat dohlížející osobu pracoviště. Informujte ji o svém těhotenství a požádejte ji, aby vyhodnotila radiační zátěž s ohledem na těhotenství, včetně toho, aby vám předložila protokol o měření rozptýleného záření a vysvětlila hodnoty v něm uvedené.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)