Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Pracovníci se zdroji ionizujícího záření a gravidita 10.12.2018 10:14:20
Dobrý deň, chcela by som opýtať na Váš názor. Vrámci svojho zamestnania som sa 2x zúčastnila CT angiografického vyšetrenia mozgu pacienta, pričom som sa nachádzala v miestach CT laborantov (čiže v miestnosti vedľa CT, oddelenej dverami a priehľadným sklom). V tom čase som bola v druhom až štvrtom týždni gravidity, kedy som o tom ešte nevedela. Celková vzdialenosť od zdroja CT žiarenia bola okolo 4m, pričom bola medzi nami stena a priehľadné okno (ako presne je naše pracovisko zabezpečené neviem, stavba je skoro 60 rokov stará). Pracuje sa u nás na CT prístrojoch GE VCT - 64 a GE Optima 660. V jednom z prípadov som sa hneď po snímkovaní presunula k pacientovi v čase, keď sa CT prístroj ešte točil, ale už nerobil snímky. Je možné, že som mohla obdržať nejakú dávku žiarenia - už vrámci samotnej prítomnosti v miestnosti CT laborantov a takisto pri vstupe do miestnosti so strojom. Ďakujem.
(Vložil(a): PP)
Dobrý den,

osoba přítomná CT vyšetření je ozářena pouze tzv. neužitečným zářením, které je velmi nízké. Takové ozáření nemůže negativně ovlivnit vývoj zárodku.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)