Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

RTG zubu a štítná žláza 12.01.2016 17:40:35
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak velké riziko karcinomu štítné žlázy je při intraorálním RTG zubu při použití ochranného límce. Odstíní límec veškeré záření? Asi ne, když jste v odpovědi na jeden dotaz psali, že IO RTG s límcem a OPG vyjdou nastejno... A ještě dotaz ohledně letů - jak moc je člověk vystaven záření. Není možné, že by ho odstínil trup letadla?
Děkuji za Vaše odpovědi. Iva L.
(Vložil(a): Iva Lukášová)
Dobrý den,

ozáření v případě intraorálního snímku znamená zanedbatelné přídatné riziko rakoviny štítné žlázy (pravděpodobnost výskytu rakoviny štítné žlázy na jeden snímek se navýší cca o 0,0001 %). Ochranný límec odstraní tzv. neužitečné záření, samozřejmě však ne veškeré záření, to ani není účelem, nedošlo by tak ke zobrazení zubu. Velikosti přírodního ozáření, které pasažér obdrží při letu je ovlivněna délkou letu, letovou výškou, erupcemi atd. Jako příklad uvádíme: za let z Tokia do New Yorku se udává jako odhad hodnota 20 microSv.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)